Czym jest elektrostymulacja mięsni?

Obszar brzucha jest jedną z części ciała, gdzie mamy tendencję do skupiania największej ilości tłuszczu i dlatego jest jednym z najtrudniejszych do tonowania, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Aby uzyskać jędrniejszy brzuch, możemy zastosować elektrostymulację mięśni, przeznaczoną dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu lub mało siły woli, aby regularnie chodzić na siłownię, lub chcą szybciej ujędrnić ten obszar. Terapia może być także dobrym uzupełnieniem ćwiczeń i zdrowej diety w celu uzyskania ujędrnionego brzucha. Zawsze jednak zalecamy najpierw naturalne metody treningu, o których przeczytasz w https://www.osobistytrener.pl

CO TO JEST ELEKTROSTYMULACJA MIĘŚNI?

Jest to technika, która wykorzystuje miejscowe impulsy elektryczne do generowania skurczu w różnych grupach mięśni. Impulsy generowane są z urządzenia i przekazywane za pomocą elektrod, które umieszcza się na stymulowanych mięśniach.

Bodźce te symulują potencjał czynnościowy wykonywany przez ośrodkowy układ nerwowy i powodują skurcz mięśni, a w konsekwencji efekt kurczliwości podobny do tego, jaki uzyskalibyśmy ćwicząc mięśnie. Urządzenie generuje różne impulsy elektryczne o różnym natężeniu, rodzaju stosowanej fali, szerokości impulsu, częstotliwości, czasie skurczu i odpoczynku, w zależności od celu, nad którym chcemy pracować.

DO KOGO JEST TO SKIEROWANE?

To urządzenie może być używane przez każdego. Jest również uważane za idealne narzędzie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub patologiach układu mięśniowo-szkieletowego. Elektrostymulatory mogą być stosowane w centrach fitness, studiach czy ośrodkach fizjoterapii.

JAK STOSUJE SIĘ TEN RODZAJ TONOWANIA MIĘŚNI?

Można go używać zarówno aktywnie (podczas ruchu), jak i pasywnie.

W wersji pasywnej elektrostymulacja zastępuje dobrowolny skurcz i jest idealna w przypadkach unieruchomienia lub ograniczenia ruchu z powodu patologii lub urazów w początkowych fazach w celu utrzymania napięcia mięśniowego.

Jeśli używamy elektrostymulajcji podczas ruchu, należy dobrze zarządzać czasem między mimowolnym skurczem wywołanym przez elektrostymulację a dobrowolnym ruchem.

CZY ISTNIEJE RYZYKO?

Jak w przypadku każdej technologii, korzystanie z niej może wiązać się z ryzykiem. Jeśli natężenia nie są odpowiednie może to spowodować przeciwwskazania, np. rabdomyelozę, opisywaną jako rozpad tkanki mięśniowej na skutek nadmiernego obciążenia, co powoduje uwalnianie zawartości włókien mięśniowych do krwi i może być szkodliwe dla nerek.

Choć zdarza się to tylko w skrajnych przypadkach, należy zauważyć, że percepcja wysiłku jest niska, choć rzeczywisty wysiłek podejmowany przez organizm jest wysoki. Nadzór i kontrola szkolenia przez wykwalifikowanego specjalistę minimalizuje ryzyko.