Aspiracja do bycia pierwszym na świecie inteligentnym miastem brzmi ambitnie, ale właśnie do tego dąży Singapur ze swoim programem Smart Nation, mającym na celu ugruntowanie pozycji w erze cyfrowej. Program zmienił miasto w „żywe laboratorium” dzięki testom pilotażowym w różnych sektorach, takich jak mieszkalnictwo, zdrowie i transport.

Zrównoważone środowisko miasto

W niektórych miejscach trwają już inteligentne próby. W ubiegłym roku stan Yuhua zainstalował tysiące czujników, które pozwalają władzom mierzyć w czasie rzeczywistym zużycie energii, wytwarzanie odpadów i zużycie wody. Urządzenia te dostarczają mieszkańcom informacji, dzięki którym wiedzą dokładnie, ile zużywają wody i prądu, a tym samym starają się ograniczyć zużycie. Ponadto uzyskane dane są przydatne dla rządu, który może je wykorzystać do podejmowania decyzji w przyszłym budownictwie mieszkaniowym.

Zdalna opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna jest również obszarem, który może skorzystać z technologii, a Singapur nie zmarnował czasu na jej wdrożenie. W tym aspekcie skupiono się na pacjentach o ograniczonej mobilności (np. tych, którzy wracają do zdrowia po udarze), aby uzyskać potrzebne im leczenie bez konieczności podróżowania do szpitali i/lub klinik. W najnowszych wynalazkach w branży medycznej przeczytasz także w http://skleroza.pl

Za pomocą specjalnie zaprojektowanych elektronicznych tabletów pacjenci są prowadzeni przez ćwiczenia, a ich ruchy są rejestrowane przez czujniki ruchu i kamery. Terapeuci przeglądają je, a następnie lekarze mogą prowadzić z nimi rozmowy wideo za pośrednictwem urządzenia.

Inteligentne autobusy

Każde duże miasto napotyka na problemy z transportem. Singapur zrobił to jednak nieco inaczej. Aby usprawnić usługi autobusowe, wykorzystuje czujniki, które pomagają monitorować usługę, oraz dane GPS, aby śledzić prędkość i ile osób znajduje się na pokładzie. Ponadto przystanki autobusowe zostaja odnowione i wyposażone w Wi-Fi, interaktywne mapy, e-booki i huśtawki, aby urozmaicić podróż.

Pojazdy autonomiczne

Poza transportem publicznym, Singapur skupia się na pojazdach autonomicznych. To wciąż raczkująca technologia, ale poczyniono ekscytujące postępy, w tym autonomiczne autobusy, a także pojazdy do zbierania odpadów i zamiatania ulic. Rozpoczęto również wstępne testy flot autonomicznych busów, które pasażerowie będą mogli rezerwować za pomocą smartfonów. Ponadto prowadzono rozmowy na temat wymaganego przez rząd systemu nawigacji satelitarnej, który ma monitorować miejsce pobytu każdego samochodu w dowolnym momencie, a także warunki drogowe i prędkość. Jest to poziom monitoringu niespotykany wcześniej, który się rozwija.